Nadzemní stavba která má pevné základy spojené se zemí, je prostorově vymezena a navenek ohraničena obvodovými zdmi a střešní konstrukcí. GPL lze vyhotovit i na ještě nedokončenou budovu viz heslo "Rozestavěná budova".
Od 1.1.2014, kdy vstoupila v platnost nová právní úprava, již není možné vyhotovit "Geometrický plán" na rozestavěnou budovu!
Geodetická dokumentace o zaměření skutečného provedení stavby, která obsahuje výkres se zaměřením skutečného průběhu vedení, uvedení použitých typů potrubí, materiálů a dále soukres s "mapou KN", pro zjištění průběhu vedení vzhledem k pozemkům a jejich vlastnictví.
Dále obsahuje technickou zprávu popisující postup měření a další doplňkové informace.
Tato dokumentace se předkládá Stavebnímu úřadu při kolaudaci.
Údaj katastru nemovitostí vedený u všech evidovaných parcel.
Jde o závazně stanovenou charakteristiku účelu využívání pozemku, např. zahrada, trvalý travní porost, orná půda, lesní pozemek, zastavěná plocha nebo ostatní (nezařazená) plocha.
Je neoddělitelnou součástí listin, podle nichž má být proveden zápis do katastru, je-li třeba předmět zápisu zobrazit do katastrální mapy.
Je to technický prostředek, jehož pomocí se určitá skutečnost nebo její předpoklad (např. rozdělení pozemku), převodem do stanoveného měřítka a použitím předepsané technologie zobrazí do "mapy KN" a vyznačí v "souboru popisných informací" katastru nemovitostí.
Geometrický plán musí být "ověřen", že svými náležitostmi a přesností odpovídá platným předpisům, a "potvrzen" územně příslušným katastrálním úřadem.
Podrobné informace o geometrických plánech se dočtete zde.
Je elektronickou verzí (a zároveň jediným originálem) geometrického plánu ve formátu PDF, který je opatřen elektronickým "ověřením".
Od 1.1.2014 se v listinné podobě vyskytují jen kopie gemetrického plánu. Tyto musí být rovněž ověřeny "ÚOZI".
Tyto kopie může vyhotovit a ověřit libovolný "ÚOZI"
Podrobné informace o geometrických plánech se dočtete zde.
Hraničními znaky se dle předpisu označuje nová nebo vytyčovaná hranice, pokud již není označena jiným trvalým způsobem, např. plotem nebo zdí.
Soubor údajů o nemovitostech zahrnující jejich soupis a popis a jejich geometrické a polohové určení. Jeho součástí je i evidence vlastnických a jiných věcných práv k nemovitostem a evidence vlastníků a jiných oprávněných.
Souborné označení pro dokumentační materiály potřebné pro vedení a obnovu katastru nemovitostí ČR (soubor geodetických informací katastru nemovitostí, soubor popisných informací katastru nemovitostí, souhrnné přehledy o půdním fondu z katastru nemovitostí, dokumentace výsledků šetření a měření pro vedení a obnovu souboru geodetických informací, sbírka listin).
Stanovení podmínek a povolení užívání stavby k určenému účelu, vydávané územně příslušným stavebním úřadem.
Ověřenou kopii vytvoří na požádání katastrální úřad, kopie je opatřena kolkem.
V mnoha případech však postačí i výtisk mapy z Nahlížení do KN.
Více viz heslo "Mapa katastru nemovitostí - mapa KN".
Kupní smlouva o převodu nemovitostí je náročná především na správnou specifikaci prodávané nemovitosti, kterou je nutné provést v souladu s výpisem z katastru nemovitostí.
Kupní smlouva musí obsahovat smluvní strany, předmět prodeje a cenu.
Kupní smlouva o převodu nemovitostí musí mít písemnou formu. Podpisy na smlouvě musí být úředně ověřeny.
Vlastnické právo k převáděné nemovitosti přechází na kupujícího až zápisem do katastru nemovitostí. Viz heslo "Návrh na vklad".
Vzor kupní smlouvy na nemovitost si můžete stáhnout zdesobor formátu RTF lze otevřít v jakémkoli textovém editoru
popř. programem WordPad, který je součástí instalace Windows.
Podrobné informace jak správně sepsat kupní smlouvu se dočtete zde.
Obsahuje soupis všech nemovitostí jednoho vlastníka v daném katastrálním území dále obsahuje jméno vlastníka či spoluvlastníků, jejich bydliště a rodné číslo nebo sídlo a IČ u právnických osob.
Tzv. katastrální mapa - státní mapové dílo velkého měřítka obsahující polohopisné a popisné vyjádření všech nemovitostí tvořících předmět katastru nemovitostí.
Existuje v těchto formách:
-digitální katastrální mapa - DKM
-katastrální mapa digitalizovaná - KMD (KM-D)
-grafická katastrální mapa - vyskytuje se v měřítku 1:1000, 1:2000, 1:2880 a 1:5000
Žádost podaná katastrálnímu úřadu na zápisu věcných práv k nemovitostem do katastru nemovitostí. Návrh na "vklad" práva do "katastru nemovitostí" mohou podávat všichni účastníci smlouvy.
Pro vytvoření návrhu na vklad práva do katastru nemovitostí použijte tuto interaktivní aplikaciVýstupem aplikace je formulář návrhu na vklad ve formátu PDF,
který si můžete stáhnout a vytisknout na stránkách ČUZK.
Podrobné informace jak správně podat návrh na vklad se dočtete zde.
Oprava chyby zobrazení hranice parcely v mapě KN, vzniklé při předchozích zeměměřických činnostech.
Pro úspěšný zápis opravy do KN je třeba k návrhu na vklad přiložit souhlas vlastníků, viz heslo "Souhlasné prohlášení o shodě na průběhu hranic pozemků".
Ověřit GPL může pouze fyzická osoba s úředním oprávněním čímž na sebe přebírá odpovědnost za odbornou úroveň, správnost, dosaženou přesnost a úplnost náležitostí plánu.
Od 1.1.2014 je toto ověření prováděno také elektronickou formou (vložením elektronického podpisu a časového razítka
do souboru PDF s geometrickým plánem).
Geometricky určený obraz pozemku, v mapě KN je zobrazen svislým průmětem do vodorovné roviny a je označen parcelním číslem.
Číslo kterým je parcela označena ve všech částech katastrálního operátu, slouží k lokalizaci a jednoznačné identifikaci parcely. V rámci katastrálního území musí být jedinečné.
Prověření GPL zda obsahuje všechny předepsané náležitosti není v rozporu s právními předpisy a že číslování parcel je v souladu s údaji KN.
Část zemského povrchu oddělená od ostatních částí hranicí vlastnickou, hranicí druhů pozemků, popř. hranicí způsobu využití pozemků.
Rozsáhlá úprava hranic pozemků dle aktuálního stavu, jejich scelování, dělení, uspořádání a rozmístění druhů pozemků.
Rozlišujeme tyto formy:
- Jednoduché pozemkové úpravy
- Komplexní pozemkové úpravy
Je staronový institut, umožnující zatížit pozemek jednoho vlastníka právem pro jinou osobu, postavit na něm stavbu.
Toto právo lze zapsat do "katastru nemovitostí". Lze jej také využít jako zástavu bance pro hypoteční úvěr.
Právo stavby je považováno za nemovitost.
Nelze jej zřídit k pozemku, na kterém již vázne právo příčící se účelu stavby (např. právo chůze a jízdy, nebo zákaz stavění), naopak v případě zástavního práva lze právo stavby zřídit, ale pouze za souhlasu zástavního věřitele!
Podrobné informace o právu stavby se dočtete zde.
Doplnění stavu KN dle přídělových plánů, zvláštní případ doplnění zjednodušené evidence do KN. Jde o původně konfiskované majetky podle zákonů č. 215/1919 Sb. a č. 108/1945 Sb.
Jednorázové vyšetření, zaměření a zobrazení změn předmětů měření a šetření do dané mapy.
Přivedení součástí měřicího geodetického přístroje (měřidla) do správného geometrického vztahu mechanickou cestou.
Laicky řečeno, seřízení geodetického přístroje.
Dělení pozemku na jednu nebo více částí, které se odlišují v některém ze svých znaků. Hranice pozemků se v terénu označují "hraničními znaky" dle předpisu, pokud již není označena jiným trvalým způsobem, např. plotem nebo zdí.
"Budova" v takovém stupni rozestavěnosti, že je již patrné uspořádání prvního nadzemního podlaží. GPL je potřeba nejčastěji pro hypoteční úvěr, v takovém případě se budova zapíše do KN s využitím "rozestavěná budova" a po kolaudaci (viz heslo "Kolaudační rozhodnutí") a přidělení čísla popisného je třeba zažádat o změnu využití, např. na "rodinný dům".
Od 1.1.2014, kdy vstoupila v platnost nová právní úprava, již není možné vyhotovit "Geometrický plán" na rozestavěnou budovu!
Zahrnuje údaje o katastrálních územích, parcelách, budovách, vlastnících a o právních vztazích v rámci katastru nemovitostí.
Vydá stavební úřad na základě jednoduché žádosti a vhodného grafického podkladu se zákresem navrženého dělení či scelení.
Např. zákresu do kopie snímku katastrální mapy.
Vzor žádosti si můžete stáhnout zdesobor formátu RTF lze otevřít v jakémkoli textovém editoru
popř. programem WordPad, který je součástí instalace Windows.
Prohlášení kde dotčení vlastníci (jejichž identita je prokázána číslem OP) svým ověřeným podpisem projeví souhlas s průběhem hranic pozemků ověřené fyzickou osobou s úředním oprávněním.
Je třeba zejména při "opravě geometrického a polohového určení parcely"a "zpřesnění hranice pozemků".
Vzor souhlasného prohlášení vlastníků si můžete stáhnout zdesobor formátu RTF lze otevřít v jakémkoli textovém editoru
popř. programem WordPad, který je součástí instalace Windows.
Podrobné informace ohledně zpřesnění hranic pozemků a souhlasném prohlášení se dočtete zde.
Je mapové dílo velkého měřítka vedené na prostředcích výpočetní techniky s podrobným zákresem přírodních a technických objektů a zařízení vyjadřujícím jejich skutečný stav.
Obce nejsou povinné vés technickou mapu, nicméně tato mapa je velice užitečným pomocníkem při správě obecního majetku i jiných činnostec obce.
Podrobné informace ohledně technické mapy obce naleznete zde.
Je osoba způsobilá k ověřování výsledků zeměměřických činností. Ověřuje že listina "Náležitostmi a přesností odpovídá právním předpisům", k textu připojí vlastnoruční podpis, datum ověření, číslo z evidence ověřovaných výsledků a otisk razítka.
Věcné právo omezující vlastníka nemovitosti ve prospěch jiného tak, že je omezen ve výkonu vlastnického práva, tedy je povinen něco trpět, něco konat nebo se něčeho zdržet.
Slouží k zápisu věcných práv, práv ujednaných jako věcná práva, nájem a pacht k nemovitostem do katastru nemovitostí, na základě pravomocného rozhodnutí katastrálního úřadu.
Více viz heslo "Návrh na vklad".
Např. přehrady, hráze, vodní nádrže, jezy, vodárenské objekty, čistírny odpadních vod, stavby na ochranu před povodněmi, odkaliště apod.
Vyjádření plošného obsahu v metrických jednotkách, velokost vyplívá z geometrického určení pozemku a zaokrouhluje se na celé metry čtvereční.
Vyznačení polohy lomových bodů hranice pozemků v terénu podle jejich geometrického a polohového určení v KN.
Přesnost vytyčení je dána přesností dosavadních údajů katastru o geometrickém a polohovém určení pozemků.
Na základě vytyčení hranice pozemku nemusí dojít k odstranění sporu vlastníků nemovitostí na průběhu vlastnické hranice pozemku.
V případě shody vlastníků na průběhu hranice, lze do katastru nemovitostí zapsat zpřesněné geometrické a polohové určení postupem podle § 19a odst. 4 katastrálního zákona a § 85 odst. 6 katastrální vyhlášky. Viz heslo "Zpřesnění hranice pozemků".
Evidence pozemků, jejichž hranice nejsou v terénu a v platné mapě KN patrné, v důsledku sloučení do větších půdních celků v minulosti, evidované v mapách dřívějších pozemkových evidencí. - mapy PK, GP a EN (laicky tzv. staré mapy)
Je to ten případ, kdy při pokusu o zjištění vlastníka parcely informační systém katastru nemovitostí nahlásí "parcela není zapsána na listu vlastnictví". Což v překladu znamená, že má vlastníků několik, každý vlastní nějakou část, právě podle stavu ZE. Přesný stav vlastnictví dané parcely lze zjistit pomocí tzv. identifikace parcel, kterou vyhotovuje katastrální úřad. Zapsání parcely na LV lze docílit pouze obnovením původních hranic pomocí "Geometrického plánu", nebo vykoupením všech částí jedním vlastníkem.
Úprava členitějších hranic mezi dvěma a více pozemky zpravidla tak, že se rozdíly výměr vyrovnávají. Např. narovnání lomené hranice pozemků.
Změna vnějšího obvodu budovy, např. přístavba budovy již evidované v KN.
Zpřesnění vlastnické hranice po vzájemné dohodě všech dotčených vlastníků, při kterém odpadá riziko budoucího možného sporu o průběhu hranice.
Zpřesnit geometrické a polohové určení lze pouze do určité míry, pokud by se mělo nové geometrické a polohové určení nepřípustně lišit od dosavadních údajů, nejednalo by se již o upřesnění hranice, ale o obcházení zákona. Míra možné tolerance závisí na přesnosti dosavadních evidovaných údajů, vyjádřené kódy charakteristiky kvality souřadnic lomových bodů hranice, i na tom, zda průběh upřesňované hranice pohledově odpovídá jejímu průběhu zobrazenému v dosavadní katastrální mapě.
Je třeba doložit souhlas vlastníků, viz heslo "Souhlasné prohlášení o shodě na průběhu hranic pozemků".
Podrobné informace ohledně upřesnění hranic pozemků se dočtete zde.
Popis, kterým se v katastru nemovitostí podrobněji rozlišuje způsob účelu užívání jednotlivých "druhů pozemků".
Pokud nemůžete najít některý výraz, zkuste Terminologický slovník zeměměřictví a katastru nemovitostí na stránkách VUGTK.